Větrané brýle 2

Druhý prototyp obsahuje větrák  25x25x10mm na 5V který pracuje už od 3V, Sunon s uložením maglev a má jen 16dB. Celé je to napájené z 2 mikrotužkových baterek AAA. Výdrž by měla být minimálně 20hodin na plný výkon a 40hodin na snížený výkon. Ventilátor stojí 160kč, k němu baterie a brýle se vejdou do 250kč.

Po pár dnech přišly ventilátory tak jsem je vzal ke zdroji s proudovým omezením. Nastavil sem 3V a omezení na 100mA. Větráček jede tiše a z metru už by se špatně hledal zdroj šumu. Provoz na 3V je ideální pro napájení dvěma mikrotužkama, které si lehce vyměníte. Odběr je 50mA, takže obyčejné mikrotužky vydží 20hodin nepřetržitého provozu. Když už sem měl větrák u zdroje, chtěl sem zkusit co vydrží. Omezení sem nechal na 100mA a hurá do zvyšování napětí. Při 5V je hlučnost o něco vyšší, ale pořád je pod 16dB z metru. Tak sem dál zvyšoval napětí a při 5,3V se z větráčku zakouřilo a bylo po srandě :) . Takže bacha ! Drahá sranda.

 

Ventilátor od SUNONu váží necelých 8 gramů

Vetrane bryle prototyp 2

Hotové brýle s větráním. Větráček je vpravo, protože pravým okem se dřív dívám do mířidel a je nejdůležitější.

Vetrane bryle prototyp 2

Vetrane bryle prototyp 2

Zatím jsem neměl vypínač pro trvalý chod, tak sem použil mikrospínač a dva tranzistory s kondíkem. Po stisku se motor točí asi 25s na plný výkon a pak zvolna klesá. Zastaví se až po 50s ale od poloviny je prakticky neslyšitelný.

Vetrane bryle prototyp 2

Vetrane bryle prototyp 2Vetrane bryle prototyp 2

Celek neváží ani 80g a brzo si zvyknete stejně jako na kameru.

Vetrane bryle prototyp 2

Zkouška zapojení na nepájivém poli:

Verze s vypínačema:

Díky tichosti větráku není důvod jej vypínat takže vyrábím brýle s dvěma polohama výkonu. 100% a cca 30%. Snížený výkon je udělaný sériovým odporem 50ohm/0,5W. Snížený výkon nejde prakicky slyšet takže ho používám i když je třeba mít naplé uši.

Video namísto fotek:

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/stsKp5aOZ1s" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Kde ventilátor koupit:

Objednával sem z GESu  https://www.gme.cz/dc-ventilatory-25x25-mm/ventilator-sunon-kde0502peb2-8-p625-081/  , ale dají se koupit ve více obchodech.

Závěr - zkouška v terénu:

Brýle fungují dokonale a bez chlazení mě často štípaly oči jak sem byl zpocený. Brýle sem doplnil o spínač aby mohly jít na plný výkon při 3V. S plným výkonem nebylo možné brýle zamlžit, ale už je to trochu slyšet a třeba 20m vzdálené kroky už nemusíte zaslechnout,ale na 5-10metrů v budově slyšítě dobře. Plný výkon sem používal jako mrtvola, při přesunech, nebo na pokraji sil kdy už jsem nešel potichu jak myš a větráček mě nemohl prozradit ani mi nebránil v poslechu okolí. Při boji jsem používal nižší výkon větráku. Slyšet (velice tiše) je lehké šumění, které se v ruchu z okolí lehce ztratí.

Výhody Maglev:

Větráček má uložení typu MagLev  a rotor levituje na magnetickém polštáři. To zaručí delší výdrž a tichý chod. Klasické ložiska se při prudkých změnách polohy dost namáhají a jsou hlučnější.